Orkán Herwart


Herwart je cyklóna, která 29. října 2017 zasáhla střední Evropu a rozvinula se do ničivé bouře, s větry dosahujícími v nárazech síly orkánu (12° B).
První poryvy větru byly na severu Německa citelné už před půlnocí, tedy 28. října. Bouře si vyžádala 11 mrtvých, 1 v Dánsku, 4 v Německu, 2 v Polsku a 4 v Česku. Všechna čtyři úmrtí v Česku způsobily pády stromů.

Bouře byla podle meteorologů nejničivější od orkánu Kyrill, který v roce 2007 v Česku zabil rovněž 4 lidi.


Síla větru

Nejvyšší rychlost větru byla naměřena na Luční boudě v Krkonoších – 182 km/h, ovšem na Sněžce přestaly v průběhu dopoledne obě stanice dodávat data, a tak zaznamenaný náraz 180 km/h nemusí být nejvyšší. V hlavním městě ČR - Praze bylo naměřeno 118 km/h.

V Německu vítr na mnoha místech přesahoval rychlosti 120 km/h a jeho rekordní sílu, 176 km/h, naměřili na Fichtelbergu, nejvyšší hoře německé části Krušných hor a na Brockenu v pohoří Harz jen o 2 km/h méně.

Rovněž v Rakousku řada stanic zaznamenala rychlost větru přes 120 km/h – mj. i letiště Vídeň 126 km/h. Nejsilnější poryv větru v Rakousku byl zaznamenán na hoře Feuerkogel – 180 km/h, v rovinatých oblastech byl rekord naměřen v Ennsu 140 km/h.

Nejvyšší rychlost větru na Slovensku byla naměřena na Chopku - 162 km/h.

Na dánském ostrově Sjalland bylo naměřeno 139 km/h.


Česko

Pojišťovny vyčíslily škody na nejméně 1,37 miliardy korun. Orkán Kyrill z roku 2007 však způsobil škody přes 2,2 miliardy korun. Orkán si vyžádal čtyři životy, bez elektrické energie byly statisíce lidí. V celé České republice se vyvrátily stovky stromů, které blokovaly silniční i železniční dopravu. Silné srážky na severu Čech zvedly hladiny některých toků. Meteorologové vydali výstrahu před extrémními srážkami v Libereckém kraji a povodněmi v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Na třetí povodňový stupeň se dostala Jizera na Jablonecku a na Semilsku, Labe na Trutnovsku. Kvůli vichřici postihly elektrororozvodnou síť v Česku mnohé výpadky; kolem 13. hodiny, tedy v čase, kdy bouře začala odeznívat, se bez dodávky elektrické energie nacházelo více než 500 000 domácností. Mnozí obyvatelé na Přibyslavsku byly bez proudu i 4 dny po orkánu. Herwart způsobil na českých železničních tratích škodu kolem 10,8 milionů korun.

V Mostě se zřítil dřevěný kostel sv. Valentina, který byl postaven v roce 2010. V blízkosti náměstí Bratří Synků v Praze se kvůli větru zřítilo lešení na několik aut. V Osečku na Nymbursku způsobila vichřice značné škody v místní sklárně. Silný vítr utrhl a sroloval střechu, výroba však nemusela být přerušena. Hrubý odhad škody byl nad tři miliony Kč. Velké škody vítr také napáchál v Libochovicích. Ve městě byly poničeny střešní krytiny, vyvrácená či poškozená dopravní značení a desítky popadaných stromů. K velkým škodám došlo také na místním hřbitově, kde bylo poničeno 13 hrobů.

V neděli 29. října vichřice strhla také střechu Průmyslového paláce v Praze, musel se zrušit zde konaný festival Designblok. Kvůli bouři byla 29. a 30. října zavřena Zoo Praha, ve které se vyvrátilo několik stromů, i zoologické zahrady v Brně a ve Zlíně. 29. října vítr vylomil přes 400 let starý památný Dub u Mokrosuk. Bouře také způsobila pád 46 metrového a více než 200 let starého smrku v národním parku České Švýcarsko.

Podle odhadů Lesní ochranné služby orkán poškodil 2,4 milionu metrů krychlových dřevní hmoty za miliardy korun. To představuje asi 3 miliony vzrostlých stromů, ve většině smrků. Nejvíce poškození bylo na Vysočině, v Karlovarském a Jihočeském kraji, nejméně v Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském.

Převzato z cs.wikipedia a upraveno dne 14.2.2020