Orkán Sabina

Varování před větrem je v zimním půlroce častý jev. Tentokrát je ale potřeba přistoupit k němu vážněji. V pondělí se prožene Českem velmi silná vichřice, která by mohla částečně konkurovat orkánům Kyrill a Emma. Pondělní orkán se bude jmenovat Sabine a možná vstoupí do paměti podobně jako předchozí jména. A to hlavně v sousedním Německu, kde má udeřit naplno. Česká kotlina obklopená horami jej trochu zmírní, i tak se očekávají nárazy větru až 130 km/h. Nejhorší komplikace mohou nastat v dopravě a energetice. Očekávají se četné pády stromů. Hlavní poryvy větru dorazí na studené frontě, která by se měla prohnat republikou už mezi pondělní 8. a 13. hodinou.

informace o průběhu Orkánu


Vítr zesílil během noci, nad ránem už měl sílu orkánu, na Sněžce naměřili v nárazech rychlost 198 km/h. Situace se uklidnila večer a v noci na úterý. Kalamitní stav platil v pondělí v 10 ze 14 krajů, v úterý odpoledne už jen jihu Čech. Vichr tvrdě zasáhl obec Rohozná na Jihlavsku, kde poškodil zhruba 50 nemovitostí.

Ve Velké Británií se bouře, kterou tam nazývají Ciara, vyřádila. Způsobila lokální záplavy, na půl milionu odběratelů bylo bez elektřiny, voda natekla do domů i aut, řadu řidičů uvěznila. V Německu bouři nazvali pro změnu Sabine - a také zde omezila i leteckou a také pozemní dopravu, hlavně vlaky.
V Praze spadl na dvě děti strom, skončily v nemocnici. K dvěma umrtím došlo na Sokolovsku a Olomoucku. V Přibyslavi se po výpadku proudu otrávilo šest lidí.


informace z meteostanice Rájec


Co nám Sabinka přinesla v pondělí vcelku klid, nic zajimáveho. V uterý to začlo v 5:50 vcelku zajímavím poryvem větru a to fouklo v nárazu 28,1m/s což je skoro 102km/h. Tuto dobu rapidně klesla teplota z 5°C na 2°C a tlak šel razantně nahoru, vše bude vidět v grafech a budou i nějaké obrázky z průběhu dne a změn počasí. Fotografie ukazujou zásah hasičů z uterního rána, kdy byli zlomené dva stromy a jeden nebezpečně nakloněn.


Nárazy větru i v nížinách překročily 100 km/h, na Sněžce naměřili 180 km/h


Převzato z IN-Počasí

Naše území dnes zasáhla tlaková níže, kterou němečtí meteorologové pojmenovali Sabine. Přinesla vichřici, která způsobila škody. Velmi silné nárazy větru se vyskytly i v nížinách. Nejsilnější nárazy větru se u nás vyskytly ráno při přechodu studené fronty a potom po poledni v přeháňkách. V Čechách se maximální nárazy pohybovaly mezi 90 až 110 km/h, na Moravě a ve Slezsku mezi 70 až 90 km/h.

Vůbec nejsilnější vítr byl zaznamenán po půlnoci na Sněžce, kde byl naměřen náraz o síle 180 km/h. Druhý nejsilnější vítr byl naměřen na Milešovce, kde se vyskytl náraz o síle 162 km/h. Velmi silný byl vítr také na hřebenech Šumavy. Velký Javor hlásil dopoledne náraz 162 km/h.

Z nižších poloh byl nejsilnější vítr naměřen na okraji Ústí nad Labem, kde po poledni dosáhl 122 km/h. V Kocelovicích na západě Čech dosáhl 115 km/h. V Plzni se pohyboval po poledni těsně pod 110 km/h. Náraz lehce přes 100 km/h byl dopoledne při přechodu fronty změřen také v Českých Budějovicích. Nárazy větru přes 100 km/h v Česku způsobily značné škody.

Kyrill ještě o poznání silnější Uvedené rychlosti větru jsou srovnatelné s tlakovou níží Herwart, která se u nás vyskytla na konci října 2017. Při pohledu do historie lze uvést, že se u nás takto silný vítr vyskytuje v průměru jednou za 5 let. Během orkánu Kyrill v roce 2007 se u nás vyskytovaly ještě silnější nárazy větru. Tehdy byl například v Praze Karlově naměřen rekordní náraz větru o síle 162 km/h a v Ústí nad Labem 158 km/h.


fotografie, Grafy